Hububatçılar Altunkaya başkanlığında toplandı

Hububatçılar Altunkaya başkanlığında toplandı

Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Mahsum Altunkaya Başkanlığında Mersin’de toplanarak gündemi değerlendirdi.

Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Mahsum Altunkaya Başkanlığında Mersin’de toplanarak gündemi değerlendirdi.

İhracat rakamlarının masaya yatırıldığı toplantıda Türkiye’nin ilk alt aylık hububat bakliyat ihracatının yanı sıra Irak tarafından sektöre yönelik uygulanmaya başlanan ambargolar da gündeme getirildi. Başkan Altunkaya yılın ilk alt aylık diliminde Türkiye genelinden 3 milyar 249 milyon 207 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini Haziran 2019’da ise ay basında ihracat sektörle ilgili ihracat rakamının 347 milyon 963 bin dolar olduğunu ifade etti.

 

TÜRKİYE ALTI AYDA 3 MİLYAR 249 MİLYON 207 BİN DOLARLIK HUBUBAT BAKLİYAT İHRAÇ ETTİ

 

Mersin’de bir araya gelen Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu sektörün ihracat rakamlarını değerlendirirken yeni hedef pazarlar, yenilikçi ürünler ve bazı ülke pazarlarında yaşanan sorunları masaya yatırarak karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Toplantı sonrası bir değerlendirme yapan Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya Haziran 2019 döneminde aylık bazda bir önceki yılın aynı dönemine oranla %22.2’lik düşüle 347 milyon 963 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, 2019 yılının ilk altı aylık süresinde ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla %0.8’lik artışla 3 milyar 249 milyon 207 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek sektörün gelişmesi ve ihracatın arttırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

 

IRAK PAZAR SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Irak pazarında yaşanan sorunlara da dikkat çeken Başkan Altunkaya Irak merkezi hükümetinin son zamanlarda özellikle hububat bakliyat sektörünün Irak’a ihraç ettiği bazı ürünlere yasak getirmeye başladığını belirterek “Irak Türkiye için önemli bir pazar. Son otuz yıldır pazarın en önemli aktörü olan Türkiye Irak’ın gelişmesi ve yeniden yapılanmasında önemli rol oynamıştır. Ancak son dönemlerde özellikle sektörümüzle ilgili olarak uygulanmaya konulan yasaklar dikkat çekicidir. Mayıs ayında yumurta, Haziran ayı itibariyle de içecek ve dondurma ithalatında Türkiye’ye yasak getiren Irak şimdi de Türkiye’den yapılacak sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin yasaklandığına dair tebliğ yayınladı. Elbette bu gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz. Makarna sektörümüzün Irak’a 2018 yılında gerçekleştirdiği ihracat 32 milyon dolar civarındadır. Bu sektörün dünya genelindeki ihracat rakamı ise 552 milyon dolardır. Ürünlerimizin ithalatına yönelik alınan bu yasak kararları karşısında hükümetimizin üst düzeyde Irak Hükümetiyle yakın ilişki içerisine girmesi ve sorunların çözümünde ihracatçılarımıza gerekli desteği vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konudaki düşüncelerimizi ilgili bakanlıklar nezdinde hükümetimize iletmek için gerekli raporları hazırlıyoruz. Türkiye’den Irak’a yılın ilk ayında gerçekleştirilen ihracat rakamı 617 milyon 187 bin dolardır. Geçtiğimiz yıl bu rakam 742 milyon 880 dolardı. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’la geçtiğimiz ay içerisinde Irak’ta gerçekleştirilen Türkiye-Irak İş Formunda da bu sorunları dile getirdik. İnanıyorum ki ülkemizin Irak’a yönelik gerçekleştirdiği ihracatı olumsuz etkileyecek olan Irak Bakanlar Kurulu tarafından alınan bu kararlar gözden geçirecek, Hükümetimiz de en üst düzeyde girişimlerle yasakların kaldırılması konusunda etkili olacaktır” dedi.

 

8.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz