HALICILAR ARAYIŞ İÇİNDE

HALICILAR ARAYIŞ İÇİNDE

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, Ahmet Kaplan’ın başkanlığında GAİB hizmet binasında bir araya gelerek sektörle ilgili konuları görüşerek karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Halı sektöründe yaşanan sıkıntıların giderilmesi yönündeki çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini ifade eden Başkan Kaplan sürdürülebilir üretim, ihracat ve başarı için çok yönlü bir şekilde çalışma yürüttüklerini de sözlerine ekledi. Başkan Kaplan, yılın ilk altı aylık sürecinde Birlik üyeleri olarak toplam 771 milyon 356 bin dolarlık ihracata imza atıldığını, bu rakamın 698 milyon 331 bin dolarlık kısmının ise makine halısı ihracatından oluştuğunu ifade etti.

                                                  

“İLK ALTI AYI VERİMLİ GEÇİRDİK, İKİNCİ ALTI AYDA DA AYNI İSTİKRARLA DEVAM EDECEĞİZ”

GAİB hizmet binasında gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısının ardından yılın ilk altı aylık dilimiyle ilgili gerçekleştirilen ihracat rakamlarıyla da ilgili bir değerlendirme yapan GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan yılın ilk altı ayının verimli geçtiğini ifade ederek “2019 yılı Ocak Haziran döneminde Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ihracatında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8,5’lik bir artış yaşanmıştır. Toplam ihracatımız, ilk altı ay 771 milyon 356 bin dolarlık ihracata ulaşmıştır” dedi.

 

 HALI İHRACATINDA ORTADOĞU, ABD VE AB ÜLKELERİ İLK SIRALARDA

Başkan Kaplan yaptığı açıklamaya, “Sektörümüzün ihracat gerçekleştirdiği ülke gurupları arasında yılın ilk altı ayında 260 milyon dolarla Ortadoğu Ülkeleri ilk sırayı alırken, bu ülkeleri 227 milyon dolarla Amerika, 116 milyon dolarla Avrupa Birliği Ülkeleri izliyor. Afrika ülkelerine ise ilk altı aylık diliminde gerçekleşen ihracat 90 milyon doları aşmıştır. Ülke bazlı ihracatımız incelendiğinde ise 213 milyon dolarla ABD’nin ilk sırayı alırken, Suudi Arabistan’a 142 milyon dolar, Irak’a ise 33 milyon dolar  ihracat yapıldığını görüyoruz. Haziran ayında en fazla ihracat 24 milyon dolarla ABD’ye yapılırken, Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen ihracat ise geçen yılın Haziran ayına oranla % 83,1 artışla 12 milyon doları aşmıştır. Temmuz 2018 - Haziran 2019 dönemindeki 12 aylık dönemde Birliğimizin 139 ülkeye ihracat gerçekleştirdiği görülmektedir” şeklinde devam etti.

9.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz