GTB’den Zeytin dekolte tahmini

GTB’den Zeytin dekolte tahmini

(GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinatörlüğünde oluşturulan, Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyetinin tahmin raporuna göre rekolte artacak.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinatörlüğünde oluşturulan, Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyetinin tahmin raporuna göre, Gaziantep'te bu yıl toplam zeytin rekoltesinin 70 bin ton seviyelerinde gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

Antepfıstığının ana vatanı ve gen merkezi Gaziantep’in, son yıllarda zeytin yetiştiriciliğinde önemli mesafeler kaydettiğini kaydeden GTB Başkanı Mehmet Akıncı, “Zeytin bölgemizde Antepfıstığından sonra en fazla yetiştirilen ikinci tarımsal ürün olarak ön plana çıkmakta. Ağaç varlığı ve rekolte bakımından her yıl düzenli olarak bir artış gerçekleştiği gözlemlenmekte. Bu durumu en verimli şekilde değerlendirerek, üretimi daha da üst noktalarına taşımamız gerekiyor” dedi.

Zeytin yetiştiriciliğinin geliştirilmesine yönelik Gaziantep'te, sektör paydaşlarıyla zeytinyağı tadım eğitimlerinden, çiftçilerin üretim sahalarında bilinçlendirilmesine kadar çeşitli konularda aktiviteler düzenlediklerini belirten Akıncı, zeytinin kentin bir marka değeri olarak ekonomiye kazandırılmasında üreticiden, işletmeciye kadar  birçok kesime önemli görevler düştüğünü söyledi.

 

25.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz