GSO Mahir Eller projesini tanıttı

GSO Mahir Eller projesini tanıttı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde yürütülen Mahir Eller Projesi, işverenlere tanıtıldı.

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) liderliğinde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında, Gaziantep’te Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde yürütülen Mahir Eller Projesi, işverenlere tanıtıldı.

Projenin, mesleki yeterlilik ve belgelendirme konusunda gerçekleştirilen farkındalık toplantı serisinin Gaziantep ayağı Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) düzenlendi. Mahir Eller ekibi 7 Ağustos Çarşamba günü Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KİTSO)  iş dünyası ile bir araya gelecek ve sanayi bölgeleri öncelikli olmak üzere özel sektörde nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılması konusunu ele alacak.

 

MESLEKİ YETERLİLİK SINAV, BELGELENDİRME VE TEŞVİKLER HAKKINDA İŞVERENLER BİLGİLENDİRİLDİ

Mesleki belgelendirme ile işverenlere sağlanan teşviklerin masaya yatırıldığı, mesleki belgelendirmenin günümüzde öneminin konuşulduğu, sınav ve belgelendirme süreçlerinin anlatıldığı ‘Mahir Eller Projesi Bilgilendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasını GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü yaptı. Gaziantep Sanayi Odası Yerel Oda Koordinatörü Ali Cin tarafından Mahir Eller Proje Sunumunun gerçekleştirildiği toplantı, GASBEM Uzmanı Naci Muz’un ‘Mesleki Belgelendirme, MYK Mevzuatı, Sınav ve Belgelendirme Süreçlerinin’ katılımcılara bilgilendirmesi ile devam etti. Çok sayıda Gaziantepli işverenin katıldığı toplantı soru ve cevap bölümü ile son buldu. Mahir Eller Projesi kapsamında, 12 ilde 30 bin kişinin mesleki becerilerinin belirlenmesi amaçlanırken, 15 bin kişinin ise mesleki yeterliliğinin tescilleneceği öngörülüyor.

 

“ÖZEL SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİYORUZ”

Nitelikli çalışan açığının sanayiciler için önem arz ettiğine değinen ve özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiklerini vurgulayan GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü, ‘Mahir Eller Projesi Bilgilendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “GSO olarak sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetişmesi için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.  “Mahir Eller Projesi” de bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz, nitelikli eleman ihtiyacına cevap aradığımız bir proje. Mesleki yeterlilik sistemiyle, sanayicimizin talep ettiği işgücü piyasasına göre uygun meslekleri belirliyoruz. Hem Türkiye’deki yasal mevzuatlara göre hem de AB’de deki yasal mevzuatlara göre kişilerin sahip olması gereken standart bilgi ve beceri düzeyleri tespit ve tescil ediliyor.”

6.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz