Gaziantep’te Dijital dönüşüm seferberliği

Gaziantep’te Dijital dönüşüm seferberliği

Hepsiburada’nın Anadolu’daki işletmelerin işlerini e-ticaret vasıtasıyla daha da büyütmeleri, yeni işletmelerin ekonomiye katılması ve yerel ticareti desteklemek amacıyla başlattığı seferberliğin son durağı Gaziantep oldu.

Hepsiburada’nın Anadolu’daki işletmelerin işlerini e-ticaret vasıtasıyla daha da büyütmeleri, yeni işletmelerin ekonomiye katılması ve yerel ticareti desteklemek amacıyla başlattığı seferberliğin son durağı Gaziantep oldu. Bu kapsamda düzenlenen “Hepsiburada E-Ticaret Zirvesi”nde Gaziantep’te faaliyet gösteren küçük-orta ölçekli girişimciler ve esnaflarla Hepsiburada yönetim ekibi bir araya geldi.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Genel Sekreteri Ömer Gürkan, TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İbrahim Yetkinşekerci ve Hepsiburada

Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan’nın açılış konuşmalarını yaptığı etkinlik, Gazianteplilerin yoğun ilgisiyle tamamlandı. Türkiye’de dijital dönüşümün öncüsü olan Hepsiburada’nın, Anadolu şehirlerindeki işletmelerin e-ticarete geçişlerini destekleyerek büyümelerine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği e-ticaret toplantılarının yeni durağı Gaziantep oldu. 8 Mayıs 2018 Salı günü Teymur Continental Hotel’de düzenlenen “Gaziantep E-Ticaret Zirvesi”nde Hepsiburada yöneticilerinin yanı sıra İdeasoft, Fibabanka, Entegra, Foriba ve Hepsiexpress gibi sektörün önde gelen şirketlerinin yöneticileri, e-ticaret potansiyelini artırma konusundaki bilgi ve deneyimlerini yerel marka sahipleriyle paylaştı. Etkinlikte konuşan Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan, “Hepsiburada, Türkiye’de dijitalleşmenin ve e-ticaretin öncüsü. Bu alandaki deneyimimiz ile çok iyi biliyoruz ki ülkemizde e-ticaretin büyümesi ve gelişmesi için küçük-orta ölçekli girişimlerin ve yerel markaların güçlenerek daha aktif olmaları gerekiyor. Gaziantep’le birlikte altıncısını düzenlediğimiz Hepsiburada E-ticaret Zirveleriyle en büyük amacımız; küçük-orta ölçekli yerel girişimleri yakından tanıyarak, onlara e-ticarete girmeleri ve işlerini büyütmeleri konusunda destek olmak. Şüphesiz bunun bir sonucu olarak da internetteki müşteri deneyimini en üst seviyeye taşımak, kolaylaştırmak. Türkiye ekonomik büyümesinin üzerinde seyreden ve her sene en az %30 büyüyen e-ticaret pazarında kendi işini kurmak ya da büyütmek, dijitalleşen dünyada kaçınılmaz durumda. Bugün Hepsiburada ayda 25 milyonun üzerinde tekil ziyaretçi alıyor. Türkiye’de internetten alışveriş yapmak isteyenlerin %65’i Google’da arama yaparken %61’i de Hepsiburada’da ürün araması yapıyor. Bu da bizim yalnızca bir online satış kanalı değil, aynı zamanda da müşterilerle etkin iletişim sağlayan güçlü bir pazarlama platformu olduğumuzu açıkça da gösteriyor. İşte bu gücümüzü istiyoruz ki yerel girişimlerle de paylaşalım, onlarla birlikte çalışmalarımızdan doğacak nice başarı hikâyelerine birlikte imza atalım. İşte bu vizyonla hayata geçirdiğimiz Hepsiburada E-ticaret Zirveleri ile şehir şehir dolaşıyor ve 10.000 küçük-orta ölçekli yerel girişime ulaşmayı hedefliyoruz.

Erturan sözlerine, “Pazar lideri olarak, e-ticaret pazarını büyütmek gibi bir misyonumuz var. Dolayısıyla daha çok küçük-orta ölçekli yerel işletme ve girişimcinin e-ticarete katılmasını istiyoruz ve bunun için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Hedefimiz iş ortaklarımızın ürünlerini doğru pazarlara en etkin şekilde götürmelerini sağlamak. Bu anlamda da Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak Türkiye ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde devam etti.

Gaziantep ve çevre illerinden 400’ü aşkın işletme sahibinin katıldığı etkinlikte, Türkiye’de ve dünyada e-ticaretin durumu, dijital dönüşümde e-ticaretin önemi, online ödeme ve çözüm odaklı lojistik konu başlıklarında oturumlar gerçekleştirildi. Eğitim seanslarının da yer aldığı etkinlikte, Gaziantep’te e-ticaretle ilgilenen işletmelerin başarı hikâyeleri de işletme sahipleri tarafından paylaşıldı. Yerel işletme sahipleri online satışa başladıktan sonra cirolarında önemli bir artış gözlemlediklerini belirtirken, yaşadıkları dijital dönüşüm süreciyle birlikte çevre illere de hizmet vermeye başlamanın işlerini geliştirmede büyük fayda sağladıklarını belirtti.

Hepsiburada Pazaryeri sayesinde cirosunu ilk yılında 2 kat attıran Teknoraks’s ortağı Furkan Doğanay, “2006 yılında Gaziantep’te teknoloji ürünleri satmak üzere kurduğumuz mağazamızda, satışlar beklediğimiz gibi gitmeyince online pazarlarda yer almamız gerektiğini düşündük. Ancak Hepsiburada Pazaryeri ile tanışana kadar, kurulacak e-ticaret sitesi, sunucu kiralama, bankalardan online pos almak gibi konuların operasyon maliyetleri yüksek olduğu için bu düşüncemizi hayata geçiremiyorduk. Hepsiburada Pazaryeri online pazarda ürün satışı yapmanın en kolay ve hızlı yolunu bizler için düşünmüş, tüm alt yapıyı bizim gibi satıcılar için hazırlamıştı. Bize kalan tek iş, kısa bir eğitimden sonra ürünlerimizi satışa açmak oldu. Ürünlerimiz satıldıkça daha fazla ürün satışa açtık. Yıl sonunda satış ciromuza baktığımızda ilk yıl 2 kat büyüme olduğunu gördük. Bu büyüme trendi içerisinde hız kesmeden büyümeye devam ediyoruz. Online pazardaki müşterilerin taleplerini en iyi karşılayacak şekilde ekibimizi bu yönde çalışmaya kanalize ettik. Müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermek için ise Hepsiburada Pazaryeri yöneticileri çok iyi bir ortam hazırlamış, bize de bu ortam ve tecrübeden yararlanmak, kurallara uymak kalmıştı. Önümüzdeki süreçte Hepsiburada ile birlikte nasıl daha fazla iş yapabileceğimiz yönünde karşılıklı fikir alışverişlerimiz devam ediyor.” dedi.

8.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz