GAÜN’de madde bağımlılığı paneli

GAÜN’de madde bağımlılığı paneli

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı ve Alkol Madde Araştırma Tedavi Eğitim Merkezi (AMATEM) tarafından “Madde Bağımlılığı” paneli Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Panelin açılışında konuşan Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mürsel Biçer, madde bağımlılığının, özellikle gençler arasında psikolojik kökende ortaya çıkan, bedensel olarak etkisini gösteren, uzantılı olarak sosyal-toplumsal bir sorun haline dönüşebilen, çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Doç. Dr. Biçer, “Uyuşturucu maddeler, sadece bireyi değil, aynı zamanda aileyi, toplumu, milleti, devletleri ve bütün insanlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tür panellerle özelikle gençlerimiz aydınlatmamız lazım. Değerli panelistlere verdikleri katılımlarında dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sporun önemine değinerek konuşmasında başlayan Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Üniversite Sporları Federasyonu Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mithat Koz, “Sporun insan sağlığı üzerindeki faydaları çok fazla, sadece sağlımız üzerinde değil toplumsal faydaları da çok fazla. Spor, hem toplumları hem ulusları özelikle kültürel ve ekonomik faydalar sağlayan bir araç. Spor, işverendir ve toplumların Turizm ya da altyapı gelişmelerine katkı sağlayan bir güçtür. Üniversite Sporları Federasyonu olarak öğrencilerin sporun bu faydalarından yüksek verim elde etmeniz için belli kurallar ve etik değerler çerçevesinde sporu üniversite sonrasındaki yaşantınızda da sürdürmenizi bekliyoruz. Panele ev sahipliği yapan Gaziantep Üniversitesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Mürsel Biçer’e teşekkür ediyorum” dedi.

Spor ve Etik konusuna değine Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Nesrin Çobanoğlu, bağımlılıkla mücadelenin en önemli araçlarından biri spor ve fiziksel aktiviteler olduğunu söyledikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Etik, İyi ve kötü arasındaki ayırımı ve felsefenin alt ana dallarından birisidir. Ahlak ve etiğin birinin yerine kullandığımızı görüyoruz. Ahlak bir toplumda o anda geçerli iyi davranış kurallarıdır etik ise, evrensel olarak bütün zamanlarda ve bütün toplumlar için iyinin ne olduğunu sorgulayan bir felsefi alandır.”

11.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz