GAÜN’de GAP Yerel Medya çalıştayı

GAÜN’de GAP Yerel Medya çalıştayı

GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi –İhtiyaç Analizi Yapılması ve Eylem Planı Hazırlanması” projesi açılış töreni GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve GAP İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi –İhtiyaç Analizi Yapılması ve Eylem Planı Hazırlanması” projesi açılış töreni GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlendi.

Törenin açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, basının her zaman ülke gündemlerini belirleyen ve aynı zamanda konjonktürü doğru algılatan bir yapı üzerinde olduğu zaman anlam ifade ettiğini söyledi. Prof. Dr. Gür, basının beşinci kol harekâtı olarak ülkelerin gelecek vizyonunu oluşturduğunu belirterek, GAÜN İletişim Fakültesinin bu anlamda yaptığı bu çalışmayı genele yayma, ortak projeksiyon oluşturması ve öncü olması bakımından çok önemsediğini belirtti.

Yurt dışındaki basının belli noktalarda sınırlandırıldığını söyleyen Prof. Dr. Gür sözlerine şöyle devam etti: “Şiddet olaylarının basılı yayında çok az yer tutması, birçok noktada karartılması genel etik ve ahlaki çerçevede yer alırken, diğer taraftan ülkenin menfaatleri ve gelecek vizyonu açısından önemli bazı değerlendirmeler yapılırken, dikkat sarf edilirken, ülkemizde çok farklı bir yelpazede savrulup gidiyoruz. Bir taraftan fanatizmin değirmeninde öğütülürken, öbür taraftan da neredeyse kör dövüşüne dönüşen bir yapımız var. Hak temelli objektif habercilik mutlak olması gereken etik kriterdir. Eğer biz yerel basını ve genelde de ulusal basını doğru yere konumlandıramazsak onların yapacakları işleri de tam anlamıyla kavramamış oluruz ve onların yaptıkları işlerin de sonuçları maalesef ülke menfaatlerimiz doğrultusunda gelişmemiş olur.”

Prof. Dr. Gür, “GAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteğiyle yerelden başlayacak bu kalkınma, basın mensuplarımızın haber yazım dilleri, haber aktarım dilleri, fanatizmden uzak hak temelli ve en önemlisi de muhataplarından karşı görüşler alarak objektif haberciliği ortaya koyması gerekiyor. Burada iki gün boyunca paneller yapılacak, bu panellerde özellikle savrulan diller değil, doğru habercilik, hak, hukuk temelli ve tehdit dilinden uzak, şantaj faktörünü kullanmayan, haberciliği doğru yönlendiren bir yapının oluşmasını arzuluyoruz” diyerek, Gaziantep’te görev yapan çok sayıda basın kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.

8.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz