Frankfurt’ta Gaziantepliler Gecesi

Frankfurt’ta Gaziantepliler Gecesi

2005 yılında kurulan Frankfurt Gaziantep Derneği (Gaziantep Gemeinde Frankfurt e.V.) tarafından, bu sene on ikincisi düzenlenen ‘Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi‘ne başta Frankfurt olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepli

2005 yılında kurulan Frankfurt Gaziantep Derneği (Gaziantep Gemeinde Frankfurt e.V.) tarafından, bu sene on ikincisi düzenlenen ‘Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi‘ne başta Frankfurt olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler ve Gaziantep Dostları akın ettiler.

01 Aralık 2018 tarihinde Frankfurt’taki Saalbau/ Greisheim salonlarında düzenlenen etkinlikte bine yakın davetli bir araya geldi. Frankfurt Başkonsolosluğu konsolos Kadir Orhun Poyraz, Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy, Hessen Milletvekili Turgut Yüksel,Kubi Başkanı Arif Arslaner, Frankfurt Türk Sinama festival başkanı Hüseyin Sıtkı, Türk Tiyatro Festivali Başkanı Kamil Kellecioğlu,, Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Şaşmaz, ile birlikte Ahmet Kalkan, Ahmet Deliaslan, Mehmet Dörtkaş de katıldılar. Gecenin sunuculuğunu üstlenen Güzin Bakışoğlu ve Ülkü Yiğitbaşı’nın ağırlıklı olarak altını çizdikleri konu Gaziantep ve Dayanışma oldu.

“Dernek üyeleri olarak uzun yıllardan beri yurtdışında Gaziantep kültürünü yaşayıp-yaşatırken, farklı kültürel özellikleri taşıyan insanların sıcak ilişkiler içinde insanlık kültürünü zenginleştirebileceğinin örneğini veriyoruz ve bunu sürekli kılma hususunda inançlıyız. Köken kültürünü genç kuşaklara aktarabilmek, dayanışma ve iletişimi güçlendirmek, milletlerarası kültürel çeşitliliği geliştirmek ve teşvik etmeyi amaçlayarak yola çıktık. Ülkemizin daha yakından tanıtılması ve yerel kültürümüzün yaşanıp yaşatılması, Yurtdışında ve özellikle Avrupa’da yaşayan Gazianteplilerin kültürel kökenleriyle ve Gaziantep'le bağlarını güçlü ve sürekli canlı tutmak için yaptığımız çalışmaları oldukça yoğun bir tempoda sürdürmekteyiz. Dernek olarak Sosyal dayanışma ve sorumluluk bilinciyle “Birlik ve beraberlikten güç doğar ve dayanışma inceliktir.” ilkeleriyle bugüne kadar başarılı bir şekilde Gaziantep’te hayata geçirdiğimiz sosyal dayanışma ağırlıklı projelerimiz, Gaziantep Kültür ve Dayanışma Günü etkinliklerinin en önemli sonuçlarından biridir. On ikinci Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecemizde bu defa başlıca amacımız hep birlikte Gaziantep’teki  kız çocuklarımızın ihtiyaçları için kullanılacaktır.”

4.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz