DEVA’dan Varis uyarısı

DEVA’dan Varis uyarısı

Özel Deva Hastanesi Radyoloji Uzmanları Dr. Ayhan Duman ve Dr. Davut Ünsal Çapkan, varis hakkında merak edilenleri ve tedavilerini anlattılar.

Toplardamar hastalığı olan ve toplumda çok sık görülen Varisten, kısa sürede kurtulabilirsiniz.  Tüm varis türlerinin ameliyatsız olarak tedavisi mümkündür.

 

VARİS NEDİR?

Varis, deri içinde ya da deri altında çoğunluğu gözle görülebilen ya da parmak dokunuşuyla hissedilebilen kıvrıntılı toplardamar genişlemesidir. Toplumda oldukça çok sık görülür. Bacak varisi kişide ağrı yorgunluk gibi yakınma oluşturur ya da dış görünümü kişiyi rahatsız ederse genelde tedavi gerektirir. Varis çorabı, egzersiz, krem ya da bitkisel ilaçların varisi tedavi etmesi mümkün değildir. İlaçlar ve varis çorabı varis şikâyetlerini azaltabilir. Özel Deva Hastanesi’nde her tür varis, tamamen ameliyatsız yöntemlerle kesin olarak tedavi edilebilir.

 

VARİS BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsanlar arasında genellikle kozmetik bir sorun gibi algılansa da aslında varisler ayaklarda ağrı, kramp, yorgunluk ve ağırlık hissi, sıcaklık, şişlik, uyuşma, kaşıntı gibi yakınmalara yol açabilir.

 

VARİSTEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Varisi kesin olarak engellemek ne yazık ki mümkün değil. Ancak bacak kaslarının çalıştırarak varisin oluşturduğu şikâyetler azaltılabilir. Bunun için yürüme ve yüzme başta olmak üzere bacak kaslarını çalıştıran her tür spor faydalıdır.

 

VARİS TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Her varis türünün (küçük, orta ya da büyük varisler) tedavisi birbirinden farklılık gösterir. Büyük varislerin tedavisinde dünyada en sık kullanılan yöntemler lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi ve yapışkan yani zamk tedavisidir.

İşlem sonrası hasta aynı gün serviste yürümeye başlar, aynı gün taburcu edilir.

5.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz