Deva Hastanesi’nden Obezite bilgisi

Deva Hastanesi’nden Obezite bilgisi

Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Anıl ÖZMUTLU, obezite ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Anıl ÖZMUTLU, obezite ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

“Metabolizmam çok yavaş”, “Çok az yememe rağmen kilo alıyorum”, “Hiçbir egzersiz işe yaramıyor” gibi şikâyetler sizi “şişmanlığa” mahkûm mu ediyor? Bu mahkûmiyetten kurtulmak için öncelikle aşırı şişmanlığın yani obezitenin bir hastalık olduğunu kabullenmek gerekiyor. Şişman (obese) ve çok yemek yiyen (obesus) kelimelerinden türemiş bir kelime olarak obezite, vücutta aşırı yağ depolanmasının sonucu ortaya çıkıyor. Özel Deva Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Anıl ÖZMUTLU, obezite ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

HORMONAL BOZUKLUKLAR OBEZİTENİN EN ÖNEMLİ NEDENLERİNDENDİR

Vücut, enerji depolarının durumunu, merkezi sinir sistemine bazı hormonlarla bildirilir. Bu hormonların görevi açlık-tokluk durumlarını beyne iletmektir. Böylece vücuttaki enerji dengesi ayarlanmış olur. Bu hormonların bozukluğu ya da vücudun bu hormonları kullanamamasından dolayı obezite görülebilmektedir. Hormonal bozukluklar obezitenin en önemli nedenleri arasındadır.  Diğer nedenler ise;  enerji alımı ve harcamadaki dengesizlik, fiziksel aktivite azlığı, kalıtım, metabolik bozukluklar, psikolojik bozukluklar ve bazı ilaçlar olarak sıralanabilir.

 

OBEZİTE HER YAŞTA GÖRÜLEBİLEN BİR HASTALIKTIR

Kadınlarda daha fazla rastlanan obezite, her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde süt yapar diye gereksiz gıdaların alınması; her doğumda alınan kiloların bir kısmının kalıcı olması; östrojen hormonunun yağ dokusunu arttırıcı etkisi daha az hareketli yaşantıyla birleşince kadınlar için kilo alımı daha kolay olmaktadır.  Bu nedenle ev işlerinin verdiği yorgunluk, aktif ve hareketli olmakla karıştırılmamalıdır. Günümüzde küçük çocuklarda ve ergenlerde de yanlış beslenme nedeniyle obezitede oldukça büyük bir artış görülmektedir.

3.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz