ASYA BELEDİYE BAŞKANLARI, GAZİANTEP’TE TOPLANDI

ASYA BELEDİYE BAŞKANLARI, GAZİANTEP’TE TOPLANDI

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) desteğinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) 5’inci Genel Kurulu, Gaziantep’te toplandı.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) desteğinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF) 5’inci Genel Kurulu, Gaziantep’te toplandı.

21 Asya ülkesinden 150 belediye başkanı, vali ve üst dizey yöneticinin katıldığı genel kurulda, Çin’in Haikou Belediye Başkan Yardımcı, AMF 4’üncü Dönem Başkanı Feng Yuyıng tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyle Başkanı Fatma Şahin’e 5’inci dönem AMF başkanlığı devredildi. Toplantıda, AMF’nin kuruluşunun 10’unu yıldönümü dolayısıyla pasta kesildi. Forumun açış konuşmasını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyle Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirtti.

 

ŞAHİN: BÜYÜK BİR MÜCADELE İÇİRESİNDEYİZ

Gazi şehrin Akdeniz’le Mezopotamya arasındaki bereketli hilalin, kültürel mirasın taşıyıcısı olduğunu bildiren Şahin, “Evliya Çelebi’nin bütün Dünyayı dolaştıktan sonra Gaziantep’e geldiğinde ‘bu şehir anlatmaya ne kalem ne de kelam yeter’ demiştir. Geçmişten aldığımız mirası geleceğe taşımak, yerelden evrensele, gelenekten geleceğe, şehirler yarışında şehrimizin rekabet etme gücünü artırmak için büyük bir mücadele içiresindeyiz. Bugün Asya’nın kuvvetli belediye başkanlarının Gaziantep’te İpek Yolu’nun en önemli merkezinde buluşturmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Çünkü tarih boyunca ipek yolu kalkınma yolu olmuştur, kardeşlik yolu olmuştur, bir ve beraber olma yolu olmuştur. Şimdi bir kuşak, yol projesiyle geçmişten aldığımız İpek Yolu’nun güzelliğini geleceğe taşımanın büyük bir heyecanını yaşıyor.

 

ASYA YÜKSELEN BİR DEĞER

Asya yükselen bir değerdir. Beşeri sermayesiyle, yetişmiş insan gücüyle, doğal kaynaklarıyla, enerji politikalarıyla Asya’yla bir ve beraber olduğumuz zaman geleceğin dünyasını inşa edeceğiz.  Hepimiz zamanın ve mekanın şahitleriyiz. Günlük 1 doların altında yaşayan insanlar olduğu sürece, 5 yaşına gelmeden temiz su bulamadığı için ölen çocuklar olduğu sürece biz rahat olamayız.  Dünyanın rahat ve mutlu olabilmesi çini Asya’nın huzurlu ve mutlu olması gerekir. Belediye başkanları olarak yerel yönetimler olarak her şeyi devlet adamlarından beklemeden, her şeyi birilerine yüklemeden yapacak çok işimiz var. Belediye başkanlarının bir arada olmasını çok önemli buluyorum. Ortak sorunlara ortak çözümlerin üretilmesi gerektiğine inanıyorum.  Bugün akıllı şehir nasıl olacağız dediğimizde kendi medeniyetimizin bize sürekli emrettiği aklınızı kullanın diyen bir inançtan geliyoruz. Zamanın ruhunu iyi okumamız lazım. Zamanın ruhu bize, ‘bilge ekonomisi’ diyor, ‘teknoloji çağı’ diyor, ‘bilgiyi elinde tutan medeniyeti elinde tutar’ diyor. Oysa bizim medeniyetimiz bize bilenle bilmeyen bir olur mu? Diyor. Kendi kültürümüz bize zaten potansiyeli bizlere veriyor. Teknolojiyi iyi kullanmamız lazım. Teknolojiyi iyi kullanan kardeşlerimizle daha çok bir araya gelmemiz ve bu şehrin akıllı şehir olması konusunda akıllı ulaşımdan tutun, akıllı enerji politikalarına kadar yapacak çak şeyimiz var. Birilerinin bize bir şey öğretmesine müsaade etmeyelim. Kendimizi geliştirelim, kendimize güvenelim, kendi değerlerimize güvenelim, kendi geçmişimizden aldığımız ilhamla geleceğimizi aydınlatacak kadar güçlü bir medeniyetin temsilcileriyiz. 

 

GAZİANTEP DİRENÇLİ BİR ŞEHİR

Dirençli şehirler dendiğinde ben bu konuda en dirençli şehirlerden bir tanesinin Gaziantep olduğuna inanıyorum. Çünkü, 500 bin mültecisiyle bugün ülkesine gelen 500 bin kardeşiyle aşını, işini, sofrasını ve şehrini paylaşan başka bir şehir yok. ‘Kendisi tokken komşusu aç yatan’ anlayışı olmasaydı, veren el alan elden üstündür anlayışı olmasaydı,  bunu başaramazdık. Avrupa o yüzden bunu anlayamıyor, dünya o yüzden bunu anlayamıyor, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, o yüzden ‘Dünya 5’tern büyüktür’ diyor. Güçlünün mü haklı olduğu haklının mı güçlü olduğu bir dünyanın tartışılmasını istemiyoruz. Haklının mı güçlü olduğu bir dünyayı inşa etmek durumundayız. Dünya’nın adalete, Dünya’nın vicdana, Dünya’nın sevgiye, saygıya ihtiyacı var. Yunus Emre’nin diliyle dünyaya bakmalıyız. Hazreti Mevla’nın diliyle Dünya’ya bakmalıyız.

 

30.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz