GAÜN’ÜN AKREDİTASYON GURURU

GAÜN’ÜN AKREDİTASYON GURURU

Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tarafından yapılan değerlendirme sonucu Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türkçe Tıp Programı 2025 yılına kadar akredite edildi.

GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumda gerçekleştirilen törende, UTEAK Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek tarafından Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’e ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeki Çelen’e Akreditasyon Belgesi takdim edildi.

Törenin açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Tıp Eğitimi olarak öncü Üniversitelerden biriyiz. Yetiştirdiğimiz doktorlarımızın alanda yetkin olduklarına eminiz. İşte bugün Prof. Dr. İskender Sayek hocamızın başkanlığında tıp eğitimindeki kalitemizi tescil ettirerek sertifikalandırıyoruz. Bu anlamda emeği geçen arkadaşlarımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum çünkü bu bir ekip çalışması. Bireysel olarak üst yöneticisinin yapacağı çok fazla bir şey yok. Önemli olan üst yöneticinin orkestra şefliğinde her bir tınının doğru yere vurulmasıdır. Üniversite olarak kalite farkındalığına dair yapmış olduğumuz çalışmalar karşılığını almaktadır.”

Prof. Dr. Gür, “Prof. Dr. İskender Sayek başta olmak üzere akreditasyon kurulunun tüm üyelerine fakültemize gelerek yerinde değerlendirme ile bize yol gösterdikleri ve Türkiye’deki tıp eğitiminin daha ileriye taşınması için her türlü katkıyı sağlayan özel çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Gelecekteki tıp eğitiminin etik, ahlak, ekip, işbirliği, modernize ve teknolojiyi iyi kullanma becerileriyle ilgili mini konferansı için de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Akreditasyon Belgelendirmesi ile YÖK kılavuzlarında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinin yanında bu üniversite akreditedir ibaresi olacaktır. Öğrenciler tercih ederken akredite bir üniversitede okumak istediklerini belirterek üniversitemizi tercih edecekler.

 

GAÜN’Ü KUTLUYORUM

UTEAK Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, “Biraz uzun meşakkatli bir yol sonunda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinin yapılan değerlendirmeler sonucunda ulusal standartları karşıladığı görülmüş olup tam akreditasyon alması kararı verilmiştir. Sizleri kutluyorum. Bu sürecin sürdürülmesi yönünde de başarılar diliyorum. Her zaman yanınızda olduğumuzu özellikle vurgulamak isterim çünkü bizim de amacımız Türkiye’de daha nitelikli bir tıp eğitimi yaratmaktır. O nedenle de işbirliğiyle bunu sürdüreceğiz.”

 

PROF. DR. SAYEK’TEN GELECEKTE TIP EĞİTİMİ KONFERANSI

Prof.Dr.Sayek, Tıp Fakültelerine akreditasyon belgesini verirken bir farkındalık yaratmak, bazı konularda bilgi vermek amacıyla “Gelecekte Tıp Eğitimi” konulu bir sunum yaptı. Tıp eğitiminin temel hedeflerinin bilgi, beceri, tutum ve davranış kazandırmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sayek, “Bugünkü ortamda tıp eğitiminin bu özelliklerini ortaklaştıracak bazı yolakların olduğu varsayılıyor. Bu yolaklara bakıldığında aklımız, ellerimiz ve yüreğimiz koordineli bir şekilde çalışmadığı sürece iyi hekim yetiştirmemiz çok kolay değil. Yapılan çalışmalarda beyinle yürek arasında yollar olduğu, özellikle profesyonel yaklaşımın ve etik hekimlik ilkelerinin öğretilmesi açısından önemli. Bizim aklını, ellerini ve yüreğini iyi kullanan hekimler yetiştirmeliyiz” dedi.

6.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz